Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

TÜRKAK nedir Akreditasyon Nedir

Öncelikle biraz akreditasyon kuruluşları ile ilgili bilgi vermekte fayda var

Her ülkenin kendi akreditasyon kurumu vardır. ISO belgeleri konusunda Yetki almak isteyen Belgelendirme şirketlerinde  denetim yaparlar ve ISO 17021 standardına uygun iseler Belgelendirme Yetkisi verirler

  

iso-belgesi-icin-turkak-yazisi-nedir-turkak-onay-yazisi-alinmasi-gerekir-miTürkiyenin Akreditasyon Kurumu :  TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumudur) 

 

 

dar_logoAmanya’nın Akreditasyon Kurumu : DAR

 

UKAS-logosİngiltere’nin Akreditasyon Kurumu : UKAS

 

 

JAS-ANZAvustralyanın Akreditasyon Kurumu : JAS-ANZ

 

Yukarıda ülkemizde en yaygın belgelendirme kuruluşlarına ait akreditasyon kurumları gösterilmiştir. Bu akreditasyon kurumları dışında da kuruluşlar vardır.

Her ülkenin Akreditasyon kuruluşunun bağlı olduğu kıtalar düzeyinde kıta akreditasyon birlikleri vardır ve bu kıtalara ait akreditasyon birlikleri de Dünya Akreditasyon Formu dediğimiz (IAF ) organizasyona bağlıdırlar bir şemada gösterecek olursak

 

 

Akreditasyon kurumları MLA dediğimiz çok taraflı tanınma anlaşmasına imza atmışlardır ve bu anlaşmanın bir tarafı da milli akreditasyon kuruluşumuz olan TÜRKAK dır.

MLA anlaşmasına imza atan akreditasyon kurumları birbirlerini ve yetki verdikleri belgelendirme kurumlarını karşılıklı olarak tanıma anlaşması yapmışlardır.

Yani UKAS akrediteli bir belge ülkemizde nasıl geçerli ise TÜRKAK akrediteli bir belgede Avrupa’nın her yerinde geçerlidir.