Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

ISO Belgesi iso belgeleri için ihalelerde dikkat edilecek hususlar Nedir Nelerdir

iso-belgesi-iso-belgeleri-icin-ihalelerde-dikkat-edilecek-hususlar-nedir-nelerdir ISO Belgesi, iso belgeleri, halelerde, dikkat, edilecek, hususlar, Nedir, Nelerdir  

Kamu ihalesine girecek ve ISO Belgesi (ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 ISO 22000 ISO 27001 .. vb iso yönetim sistemleri) almak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken husus alacakları ISO Belgesinde TÜRKAK logosu olup olmadığıdır.

Not: OHSAS 18001 Belgesinde bu kural yoktur çünkü OHSAS 18001 standardının TÜRKAK akreditasyonu yoktur. Onun için OHSAS 18001 Belgesinin ihalelerde geçerli sayılması için TÜRKAK dan diğer ıso belgeleri konusunda herhangi birisinden akredite bir kuruluştan OHSAS 18001 Belgesi alınması gerekmektedir.

Eğer iso belgesinde TÜRKAK logosu var ise aldıkları ISO Belgesi TÜRKAK dan akreditedir ve ihalelerde direk kullanılabilir.

Belgenin üzerinde TÜRKAK logosu yok ve Yabancı akreditasyon kurumlarının logosu var ise TÜRKAK dan para karşılığında TÜRKAK Onay  yazısı almaları gerekir.

ISO Belgesi alacakların dikkat edecekleri diğer hususta belgelerinin geçerlik tarihini yitirmemiş belge olması gerekmektedir. Şayet belgelendirme kurumu yıllık periyodik şekilde gözetim denetimi yapmıyor ise muhtemelen ISO Belgelerinin günceliğini yitirmiş demektir.

ISO Belgesinde genellikle

İlk Veriliş Tarihi

Geçerlilik Tarihi

Gözetim Denetim Tarihleri

Yer almaktadır bu tarihler ihaleye gireceğiniz tarihlerle uyuşmuyor ise ihalede ISO 9001 Belgeniz geçersiz sayılacaktır.

Tarihlerin dışında ISO Belgesinin üzerinde firmanızın tam adı ve adresinin güncel Ticaret sicilinizdeki unvan ve adreslerle uyumlu olmasıdır. Eğer uyumlu değilse bu konuda Belgelendirme Kurumu ile iletişime geçebilirsiniz ve belgenizin güncelliği sağlayabilirsiniz. 

ISO Belgesi ile ihaleye girecek firmaların dikkat etmesi gereken bir diğer hususta ihale konusu ile belgelerinin üzerindeki kapsamın birbirine uygun olmasıdır.

Örneğin Bilgisayar alımı ve montajı ve montaj sonrası teknik servis hizmeti isteniyor ise belgenizin üzerinde de bu ibarelerin olması gerekir

Eğer belgenizin üzerinde Bilgisayar satışı yazıyor ve montaj ve teknik servis hizmeti ibareleri yer almıyor ise mevcut ISO Kalite Belgeniz ile o ihaleye giremezsiniz.

 

Aşağıdaki resimlerde iso belgelerine örnekler gösterilmiştir. inceleyebilirsiniz