Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

ISO Belgesi için TÜRKAK Yazısı nedir TÜRKAK onay yazısı alınması gerekir mi? Zorunlu mu?

iso-belgesi-icin-turkak-yazisi-nedir-turkak-onay-yazisi-alinmasi-gerekir-mi ISO Belgesi, TÜRKAK Yazısı, nedir, TÜRKAK onay yazısı, alınması, gerekir mi, Zorunlu mu, 

 

ISO Belgesi üzerinde akreditasyon kuruluşlarına ait logolardan hangisi var ise Belgelendirme kurumu o akreditasyon kurumundan yetkilidir demektir.

Eğer almış olduğunuz ISO belgesi üzerinde akreditasyon logosu yok ise o belge akredite belge değildir ve hiçbir otorite tarafından kabul edilmez ve geçersiz belgedir.

TÜRKAK onay yazısı ile ilgili ise şu şekilde açıklama yapabiliriz.

Ülkemizde Kamu İhale Kanunda şu şekilde bir şart vardır. Direk kanun maddesi yerine anlayabileceğiniz şekilde anlatmaya çalışacağım

Bir firmadan ISO belgesi veya diğer iso belgeleri ile ilgili bir Sertifika istenir ise TÜRKAK dan akredite yani belgenin üzerinde TÜRKAK logosu var ise o iso belgesini direk kabul edilecektir.

ISO Belgesini üzerinde TÜRKAK değil de yabancı bir akreditasyon kurumun logosu var ise Bu belge TÜRKAK kurumuna götürülecek ve 300 TL karşılığında incelenmesi istenecektir. TÜRKAK’ın yapacağı inceleme sonucunda Belgenin geçerliliği var ise TÜRKAK size belgenin geçerli olduğuna dair bir yazı verecektir ve siz ihaleye ISO Belgeniz bu TÜRKAK onay yazısı ile birlikte girebileceksiniz demektedir.

TÜRKAK yazısı her yıl ihaleye girilecek tarihte güncel olarak alınmalıdır.

Fakat TÜRKAK ISO 9001 ve ISO 14001 belgeleri dışında herhangi başka bir ıso belge için TÜRKAK yazısı vermemektedir.

O yüzden ihaleye girecek firmaların mutlaka TÜRKAK dan akredite bir kurumdan belge almalarından fayda vardır.