Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ BELGESİ NEREDEN ALINIR AKREDİTE BELGEYİ KİM VERİR ?

iso-22301-is-surekliligi-belgesi-nereden-alinir-kim-verir-akredite-belgelendirme-firmalari iso 22301 belgesi, nereden alınır, kim verir, akredite iso 22301 belgesi, akreditasyon, iso 22301 belgelendirme, firmaları, kimlerdir,

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi bu konuda belge vermeye yetkili akredite kuruluşlardan alınır. Ancak ülkemizde bu konuda akredite kuruluş henüz bulunmamaktadır. Dünyada da sınırlı sayıda akredite kuruluş bulunmamaktadır. Bu boşluk nedeniyle kimi belgelendirme kuruluşları bu belgeyi akreditesiz olarak vermektedir. Ancak üzülerek görüyoruz ki şartlar tam yerine getirilmeden belge verme eğilimde olan bu konuyla ilgili yakından uzaktan alakası olmaya firmalar sırf para kazanma uğruna bu belgeyi bir kağıt parçası olarak satmaktadırlar. Bu standartların kimi kamu otoriteleri tarafından istenmesi gerçekten sistemlerin, yetki alan firmaların kesintiye tepki performansını artırmaktadır. Ancak bu yaklaşımlar bu işe niyetlenen firmalara iyilik yapmaktan çok kötülük etmektedir.

ISO 22301 Belgesi Nereden alınır ISO 22301 Belgelendirme Kuruluşunun Özelikleri ne olmalıdır?

Bizim ISO 22301 belgesi alacak firmalara önerimiz şudur,

ISO 22301 Belgesi alacağınız belgelendirme kuruluşu akredite olmasa bile ISO 22301 Belgesi alacağınız kuruluşun bünyesinde ISO 22301 denetçi başdenetçileri olması ve akreditasyon konusunda çalışmaları olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

ISO 22301 Belgesi alacağınız belgelendirme kuruluşu  en azından ilgili alana yakın konularda, ISO 27001, ISO 20000-1 gibi konularda akredite belge vermeye yetkin olmasıdır. Bu tarz firmalar hiç olmazsa akreditasyon konusu gündeme geldiği zaman hızlıca bu konuda akredite olabilirler.

Bunun dışında denetim hizmeti kurulanı uygun olarak yapılmalı ve belgelendirme kuruluşu denetçisi raporunu standarda uygun olarak tutmalıdır.