Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sitemi Belgesini Neden alınır ?

ISO 22000, uygulanmasını kolaylaştırmak için bir denetleme standardı olarak geliştirilmiştir. Buna karşın her bir kuruluş, bu standardın gereksinimlerini yerine getirmek için gerekli metotları ve yaklaşımları seçmekte serbest olduğu gibi denetime girip girmeme konusunda da serbesttir.

Bu standardın amacı, küresel düzeyde gıda zinciri içindeki işlerde, gıda güvenliği yönetimi şartlarına uyum sağlamaktır. Bu standard, kuruluşlar tarafından kanunların gerektirdiğinden daha çok, daha odaklanmış, tutarlı bir  entegre gıda güvenliği yönetimi sistemi uygulamak isteyenlere yönelik olarak tasarlanmıştır.

ISO 22000 Belgesi, HACCP Belgesi, Gıda Güvenliği Yönetim Sitemi Belgesi, Neden alınır,  iso-22000-HACCP-gida-guvenligi-yonetim-sitemi-belgesi-neden-alinir

İşletmesinin alt yapısını düzenlemek,makina/personel/tedarikçi/depo/ulaşım  gibi üretimin  her alanında izlenebilirliği sağlamak yürürlükteki yasaları uygulamak ve müşteri beklentilerinin üzerinde ürün/hizmet gerçekleştirmek isteyen gıda zincirinde yer alan işletmeler bu belgeyi alabilirler.

Ülkemiz gıda işetmelerinin;Tarım Bakanlığının rutin  denetimlerinden  geçebilmeleri için  HACCP sistemi kurmaları gerekmektedir,zorunlu olan bu sistemin üzerine eklenecek birkaç doküman ile

 ISO 2200 belgesi kolaylıkla alınabilir. ISO 22000 belgesine sahip işletmeler ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem belgesini de sadece bir denetimle sahip olabilirler.

ISO 22000 Dokümantasyon sistemine ve alt yapı isteklerine bakıldığında bir çok standarda göre daha meşakkatli bir süreçtir ve işletmeye sağladığı prestijde bir o kadar fazladır.