Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

ISO 22000 HACCP Belgesi zorunlumu Kimler Hangi Firmalar Sektörler Şirketler alabilir

 iso 22000 belgesi neden niçin alınır iso 22000 belgesini almak için ne yapmak gerekir iso 22000 HACCP belgesini almak yasal zorunluluk mudur firmalar almak zorundamıdır iso-22000-HACCP-belgesi-zorunlumu-kimler-hangi-firmalar-sirketler-alabilir


ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini almak zorunluluk mu?

İnsanların yaşaması için gıdaya ihtiyaçları vardır ve bu gıdaların sağlıklı olması için de bir standarda tabi olması gerekmektedir.

Bir taraftan bilim ve teknolojideki gelişmeler ile gıdaların saklanma sürelerinin artması, yeni üretim ve taşıma tekniklerinin ortaya çıkması gibi olumlu gelişmeler yaşanırken, diğer taraftan ülkemiz ve tüm dünyada gıda kaynaklı sağlık sorunlarının artması gıda güvenliği kavramının ön plana çıkmasına neden olmuştur.

Gıda Güvenliği sorunları birçok kişi ve kuruluşu farklı şekillerde etkilemektedir. Bunlardan bazıları;

Olayın mağduru olan kişi, hem sağlığını hem parasını hem de zamanını kaybetmektedir.

Olayın geçtiği iş yeri, personelin gıda kaynaklı sağlık sorunu nedeniyle büyük bir iş gücü kaybına uğramaktadır.

Üretimi yapan şirket, böyle bir olay sonucunda maddi zarara, işini kaybetmeye ve hatta yasal soruşturmaya maruz kalabilmektedir.

Ülke ekonomisi kayba uğramaktadır.

Böyle bir olayda tüm paydaşlar ve ülke ekonomisi kayba uğramaktadır. Olayın üstesinden gelebilmek için bazı temel ilkeler benimsenmelidir.

Bu ilkeler ISO 22000 Standardının maddeleri olup günümüzdeki gibi bir rekabet ortamında alınması aslında zorunluluk haline gelmiştir.

ISO 22000 Belgesini Kimler alabilir?

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi –Gıda Zincirindeki Tüm Kuruluşlar için Şartlar ;Adından da anlaşılacağı gibi ; yiyecek, içecek sunumu, yemek (catering) ve paketleme firmaları dahil, tarladaki üretimden sofradaki yerini alıncaya kadar gıda zincirindeki tüm kuruluşlar bu belgeyi alabilir.